NATO przećwiczy odstraszanie nuklearne. Wiemy, jaką rolę spełni polskie wojsko
Sojusz Północnoatlantycki rozpoczyna dziś ćwiczenia odstraszania nuklearnego pod nazwą Steadfast Noon, czyli Niezłomne Południe. Wśród krajów, które wezmą udział w ćwiczeniach jest Polska - jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, udział naszego kraju jest w ramach procedur o nazwie SNOWCAT
2022-10-17, 06:25
Ćwiczenia planowane były jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainę i NATO zdecydowało, że nie będzie ich odwoływać. Obejmują one 14 krajów i około 60 samolotów różnego typu, w tym myśliwce czwartej i piątej generacji, także samoloty obserwacyjne i tankowce. W ćwiczeniach wezmą także udział amerykańskie bombowce dalekiego zasięgu B-52. Loty szkoleniowe odbędą się nad Belgią, która jest gospodarzem, oraz nad Morzem Północnym i Wielką Brytanią.
Ćwiczenia, oczywiście bez użycia prawdziwej broni, sprawdzają jak Sojusz jest przygotowany na ewentualny atak nuklearny.
Udział polskich żołnierzy
- To rutynowe szkolenie, które odbywa się co roku, by zapewnić, że nasz system odstraszania jest bezpieczny i skuteczny - podkreślał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
O tym, że Polska weźmie udział w ćwiczeniach mówił kilka dni temu w NATO wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak dodając, że będzie to "przy użyciu konwencjonalnych środków, które posiadamy".
REKLAMA
Polska w procedurze SNOWCAT
Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że udział naszego kraju jest w ramach procedur o nazwie SNOWCAT. To wsparcie operacji jądrowych za pomocą konwencjonalnej taktyki powietrznej. Chodzi o ochronę samolotów do przenoszenia bomb atomowych.
- Siły powietrzne RP od wielu lat tworzą zdolności wsparcia konwencjonalnego dla sił nuklearnych NATO i stanowi to nasz ważny wkład w politykę odstraszania nuklearnego - skomentował w rozmowie z Polskim Radiem Marek Świerczyński, ekspert z Polityki Insight.
Ćwiczenia odstraszania nuklearnego potrwają do 30 października.
Posłuchaj
- Polacy chcą udziału w Nuclear Sharing? Sprawdź sondaż
- Rosyjskie bombowce przy fińskiej granicy. Są zdolne przenosić ładunki nuklearne
Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz gościem Polskiego Radia - zobacz nagranie rozmowy
mbl
REKLAMA